Akıllı Teknolojilerle Daha Etkin Ve Verimli Kaynak Yönetimi

Akıllı Şehir Çözümleri

Akıllı Şehirler, akıllı teknolojileri ve veri analizini kullanarak şehirlerin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen uygulamalar bütünüdür. Enerji tasarrufu ve verimlilik akıllı şehirlerin en önemli odaklarıdır. Hızla artan nüfus ve kentleşmeye paralel olarak artan enerji ihtiyacı çevresel sorunları da beraberinde getirmiştir. Akıllı şehir uygulamaları ile şehirler etkin bir şekilde yönetilirken aynı zamanda çevre sorunlarına da çözüm olunmaktadır.

Akıllı Aydınlatma Sistemleri

Kamu alanları, iş merkezleri ve otoparklar gibi aydınlatma ihtiyacı duyulan bölgelerde ayarlanabilir ve sensörlü ışık teknolojileri yardımıyla enerji tüketiminde tasarruf sağlanırken şehirler daha da verimli hale gelmektedir. Açık veya kapalı alanlara yerleştirilen hareket sensörleri hareketli durumu algılayarak ışık seviyesi ayarlanabilmektedir.

Akıllı Su Yönetimi

Dünya üzerinde hızlı artan nüfus oranıyla birlikte en önemli kaynaklardan biri haline gelen suyun daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için akıllı teknolojiler çözüm olmaktadır. Akıllı su yönetimi sistemleri yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemleri kullanarak kaynakların daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Akıllı Atık Yönetimi

Çöp konteynerının içindeki atık düzeyini saptayan sensörler yardımıyla konteynerların doluluk oranı uzaktan kontrol edilebilmektedir. Böylelikle araçların toplam çalışma süresi azalırken daha ekonomik bir operasyon sağlanır. Aynı zamanda tamamı dolan çöp konteynerları önceden tespit edilerek çevre kirliliğinin de önüne geçilir.

Yüksek Hız Takip Sistemi

Belirli güzergahlara yerleştirilen kamera ve sensörler yardımıyla araçlar hız aşımı yaptığında fotoğrafları çekilmektedir. Çekilen bu fotoğraflar görüntü işleme sisteminden geçerek plaka, sürücü ve araç ruhsat gibi bilgiler veritabanlarında kayıt altına alınmaktadır.

Akıllı Kavşak

Trafiğin yoğun olduğu bölgelere yerleştirilen görüntü işleme teknolojileri sayesinde araç yoğunluk verileri sistem tarafından analiz edilerek, trafik ışık süreleri ayarlanmaktadır. Böylece araçlar trafikte bekleme süreleri ve yakıt tüketimi azaltılarak verimlilik artışı sağlanmaktadır.

Akıllı Durak

Akıllı Durak Sistemleri toplu taşıma araçlarının hızlarını, bulundukları güzergahı, gidecekleri durakları ve o duraklara varmak için geçecek süreleri hesaplayarak durakta bekleyen yolcular bilgilendirilir.

Yüz Tanıma Sistemleri

Personel takip sistemi ve geçiş kontrol çözümlerinin kullanımının artmasıyla daha fazla talep görmeye başlayan yüz tanıma sistemleri ile temassız bir şekilde yüz tanıma gerçekleşmektedir. Özellikle kalabalık alanlarda güvenliğin sağlanabilmesi için yüz tanıma sistemleri tercih edilmektedir.

Plaka Takip Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri, otopark, hastane, okul ve alışveriş merkezi gibi kamu alanlarında araç giriş çıkışlarını kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kayıt altında tutulan araçların içeride kalma süreleri göz önünde bulundurularak ödeme miktarları düzenlenmektedir.

Kapalı Alan Navigasyonu

Havalimanı, alışveriş merkezleri ve müze gibi iç alanlarda yön, ürün ve bunun gibi müşterilerin bulmakta güçlük çektiği noktalar kapalı alan navigasyonu yardımıyla kolayca bulunabilmektedir. Aynı zamanda müşterilerin mağaza genelindeki hareketliliğine ve belli reyonlara gösterdikleri ilgi konusunda da bilgi sağlanmaktadır. Daha sonrasında elde edilen bu bilgiler gelecekte müşterilerin memnuniyet düzeyini artırmak için kullanılabilir.Kapalı Alan Navigasyonu, mobil uygulama üzerinden boş otopark alanlarını görebilmeye de olanak sağlamaktadır.